Dla wielu osób ławka to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia ogrodu. Umożliwia komfortowy wypoczynek w pojedynkę lub w gronie kilku osób, a jednocześnie jest ważnym elementem aranżacji przestrzeni. Na rynku znajdziecie szeroki wybór ławek ogrodowych. Jak jednak znaleźć wśród nich tę, która sprawdzi się najlepiej? Tego dowiecie się z naszego poradnika.
Ławka ogrodowa do wypoczynku na świeżym powietrzu – do nowoczesnych i klasycznych ogrodów
Ławki ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Poza tworzywami sztucznymi i metalem, największe znaczenie ma drewno. Dla wielu kupujących to właśnie ono jest najbardziej preferowaną opcją. To jednak nie powinno dziwić. Jest materiałem naturalnym oraz ciepłym i przyjemnym w dotyku. Przy odpowiedniej impregnacji drewno jest trwałe i odporne na zmienne warunki pogodowe. Nie sposób zapomnieć też o ich walorach estetycznych – drewno doskonale wpisuje się w zieleń ogrodu. Wykonane z niego ławki są ponadczasowe, a dzięki mnogości sposobów wykończenia dopasowują się do ogrodów utrzymanych w różnych stylach – od rustykalnego po nowoczesny.
Ławki ogrodowe drewniane z możliwością zmiany w huśtawkę ogrodową – idealne do przydomowych ogródków
By ławka ogrodowa dobrze spełniała swoją funkcję, zapewniając komfortowy wypoczynek i wytrzymując trudy intensywnej eksploatacji. Dlatego wybór konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć, analizując przede wszystkim:
- długość ławki: powinna odpowiadać waszym potrzebom. Ławki dwuosobowe mają zazwyczaj od 120 do 150 cm, zaś modele trzyosobowe osiągają nawet 180 cm. Zastanówcie się, ile osób będzie najczęściej z niej korzystać.
- wysokość siedziska: standardowo jest to 40–45 cm. Niższe ławki mogą być mniej wygodne dla osób starszych, dlatego dobierzcie wysokość do waszych potrzeb i preferencji;
- nachylenie oparcia: warto wybierać ławki z lekko pochylonym oparciem – są one wygodne dla pleców. Najlepsze są modele z ergonomicznym profilem oparcia.
Trwałe ławki ogrodowe odporne na działanie czynników atmosferycznych i intensywną eksploatację
Trwałość ławki w największej mierze uzależniona jest od tego, z jakiego gatunku drewna jest wykonana. Najbardziej odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne jest drewno dębowe i gatunki egzotyczne, takie jak teak czy meranti. Drewno sosnowe jest mniej trwałe, ale po odpowiednim zabezpieczeniu wytrzyma średnio intensywną eksploatację, a jest znacznie tańsze..
Drewniane ławki do ogrodu wykonane z różnych materiałów. Idealne do odpoczynku na łonie natury
Słowem podsumowania – kupując ławkę ogrodową, uwagę powinniście zwrócić jej wymiary, kąt nachylenia oparcia oraz gatunek drewna użytego do jej produkcji. Na tej podstawie będziecie mogli wybrać model dostosowany do potrzeb waszej rodziny.
Dodaj komentarz